גביעונית החברה הטובה שלי במחזור - כתבה: הדס מאיר

זהירות, פוסט נשי ומודע לפנייכן.ם!
שחשוב לגברים לא פחות. :)
גביעונית, החברה הטובה שלי במחזור.

אבקש מכל חבריי בפייסבוק, נשים, גברים וכל הקשת שבין, תורידו פרק אחד של חברים מהיום שלכם ותקראו את זה. מוזמנים לדלג על הקיטש(אבל לא מומלץ,נו, השקעתי) ולעבור לחלקים הטכניים בפסקה הנפרדת :)
את הפוסט הזה אני רוצה לכתוב כבר תקופה ועכשיו הוא קיבל תוקף מחודש סביב הבאז האקולוגי, אם אצליח להביא את השינוי המבורך הזה אפילו למישהי אחת, זכינו בגוף שמח נוסף ובעולם יותר ירוק.
לפני זמן מה הבנתי שהגוף שלי הוא מושלם, כמו גוף של כל אחת.ד, וכיאה לגוף מושלם גלולות זה פאסה (על זה אכתוב בפעם אחרת), וזו הייתה רק ההתחלה במסע שעודנו נמשך עם הגוף שלי.
את המסע שלי עם הגביעונית התחלתי לפני יותר משנה, עם כל טמפון ותחבושת ששומשה הרגשתי שאני מכה את היד שמאכילה אותי, או יותר נכון מזיקה למערכת שמשמחת אותי, ואפילו יותר גרוע, בלי לחשוב שזה נכון, שותפה פעילה בציות עיוור אחרי נורמות חברתיות שאומרות שמחזור זה פיכסה ומה שיעזור זה טמפון עם מוליך שיקל בתהליך המלוכלך או תחבושת ריחנית עם ציור פרחים שתעזור לי להרגיש כאילו אני לא תינוק עם חיתול.
אז אמרתי די. אחרי קצת ציניות שהבעתי כלפי הגביעונית שבה נתקלתי התחלתי לחקור, העולם נפתח.

👩‍🦰 מהי גביעונית?
הגביעונית או קאפ היא כוסית קטנה וגמישה המתיישבת בנרתיק(יענו,הביפנוכו) ונצמדת לדפותיו בצורה הרמטית כך שבזמן המחזור הדם נאגר בתוכה ולא יוצא החוצה. וכמובן, היא עשויה מחומר המאפשר רב פעמיות וניקוי נוח! לצורך העניין, סיליקון. טוב לגוף.
תכלס? שיא הפשוט. עכשיו אפשר לשאול- 
👩‍🦰 למה? 
🌷 חיסכון כספי. 
כיאה ליהודיה טובה לא יכלתי שלא להתחיל בתועלת הפיננסית של הגביעונית. גביעונית תעלה לכן כ120 עד 200 שקלים ויכולה להיות מערכת היחסים היציבה יותר בחייך, אפילו עשר שנים. 
לשם ההשוואה בואו נדבר על מוצרים חד פעמיים. נלך על תרחיש עדין מאוד בו ביום וסת ממוצע את משתמשת אך ורק בשלושה טמפונים. אם אורך וסת ממוצעת היא חמישה ימים וישנם 12 חודשים בשנה, הגענו ל180 טמפונים ותזכרו שהלכתי על תרחיש קמצני. חבילה של 20 טמפונים תעלה לכן כ25 שקלים מפה לשם בשנה תשלמו על הכיף הזה 225 שקלים. אני אישית מעדיפה לאכול מלא פיצה בכסף הזה...
🌷 יתרונות בריאותיים.
הדבר האהוב עליי ביותר בגביעונית, היא נכונה לגוף שלי מכל כך הרבה סיבות.
*דלקות. הרבה ממה שאכתוב מטה הן מסיבה לדלקות, חיידקים, פטריות. דברים שמטריחים אותנו אל הרופא, מכאיבים,מגרדים וגם מייצרים ריח רע והפרשות לא טובות. אגב, מחזור מריח רע? תתנו לי לספר לכן שממש לא. מה שמייצר ריח לא נעים הוא המפגש של הדם עם חומרי הריח שבמוצרים.
אם אתן לא מבנות למה אתן סולדות מעצמכן, כדאי שתחשבו איזה דבר טוב אתן יכולות לעשות למערכת הרגישה הזו. צעד ראשון הוא לנתק קשר עם מוצרי היגיינה חד פעמיים וללמוד את הגוף.
* טמפונים ותחבושות מכילים חומרים שאני לגמרי מתכווצת רק מעצם המחשבה שהגוף שלי נאלץ להתמודד איתם בעבר. חומרי הלבנה, חומרי בישום… בכל כמות, גם הכי קטנה. למה לעשות לעצמנו את זה?
* נשימה. נכון לשים פלסטר על האצבע עושה אותה מקומטת ומגעילה ואז מישהו אור לכם "תתנו לפצע לנשום"? אז אותו הדבר. האיזור האינטימי נהנה מאוורור (אגב, טוב לישון בלילה בעירום) ותחבושות לצורך העניין, חונקות אותו, מעודדות לחות וגירויים.
*סיבים קטנים שפשוט נשארים בדפנות הנרתיק- צריך להגיד למה זה רע?
*נוזלי סיכה טבעיים. הטמפון לא בורר, הוא סופח מה שניתן וחלק מכובד מהנוזלים הם נוזלי סיכוך חשובים והכרחיים. הנוזלים האלו גם מייצרים חלל סטרילי ומנקה וייבוש שלהם, מן הסתם, יזיק לנו. שלא נדבר על החיכוך שנוצר כשמוציאים טמפון. איה!
*הלם ספטי, זיהום. מידי פעם יוצאת כתבה כזו מפחידה על בחורה שהתעלפה ועלה לה החום ובבית החולים מצאו בגוף שלה טמפון בן חודש או פשוט טמפון שנשאר זמן רב מהרצוי. בקיצור, חגיגה של חיידק ושגשוג שלו בטמפון היא שעלולה לגרום לנושא המדובר. לא קורה כל שני וחמישי אבל קיים.
🌷 להיות עם, להרגיש בלי.
סלוגן נהדר אך לא שייך למקומו הסטנדרטי. אני אף פעם לא הרגשתי "בלי" עם טמפונים או תחבושות, איך אפשר לא להרגיש אותם? מיותר שאפילו אספר למה.
עם גביעונית אני באמת ובתמים מרגישה בלי. תקחו מילה של בחורה שרוקדת על עמוד ועושה אקרו-יוגה. סוגי הספורט שאני עושה כל הזמן הם בעצם התהפכות, מאמץ וכיווץ כל שריר בגוף, גמישות ושוב התהפכות. לגמרי האוייבים המושבעים של אביזרי המחזור. תמיד נוכחים ומציקים, טמפון כואב בזוית כזו ואחרת ולא נדבר בכלל על חיתול למבוגרים שנקרא תחבושת. בוז!
🌷🌷 בואו נשמור על כדור הארץ.
הנושא שהחזיר לי את הדחף לכתוב את החפירה הזו. כולם מדברים על להשתמש במוצרים רב פעמיים ולא בפלסטיק, על פחות טיסות, על פחות בשר. האמזונאס בוער, האטמוספרה לא מתמודדת.
מי מדבר על התרומה שאנחנו כנשים בלבד יכולות לתת לכדור? נראה לי שאני היחידה שתראו בפיד שלכן.ם.
תחשבו על כמות הכותנה שנדרשת לייצור מוצרי הגיינה חד פעמיים. תחשבו על המוצרים האלה בחיריה, תחשבו עליהם נשטפים באסלה ומגעים לים. ראיתם פעם תמונה של ציפור עם טבעת פלסטיק מסביב לצוואר? צב שנחנק משקית? תחשבו על הנזק הזה, שייתכן ואפילו לא עלה על דעתכן אי פעם מרוב שהוא חלק שגרתי בחיים שלנו. תחשבו על טמפון שנאכל על ידי יצור תמים רק כי את שטפת אותו באסלה. תחשבו על כל האריזות הנדרשות כדי להוציא מוצר לשוק. עוד קצת פלסטיק כי כל תחבושת או טמפון ארוזים בנפרד, עוד מוליך, עוד ועוד ועוד. נכון החישוב שלנו מהסעיף הפיננסי? אז תעטפו אותו בערמות של פלסטיק. שישב לכן על הלב קצת למחשבה.

👩 איך?
את הגביעונית מומלץ להרתיח בתחילת ובסוף הווסת(לפני השימור הראשון ואחרי השימוש האחרון) ובין לבין לשטוף. לשמור במקום יבש. 
אני אגב, הייתי שבעה חודשי טיול באפריקה עם הגביעונית בלבד, איזה רוגע זה לא לנסות למצוא דברים אחרים!
תהני :)

כל זה מבלי לדבר על הרגשה אישית ותפיסת הגוף בזמן מחזור, תאמינו לי שמדהים להרגיש שאני ביום רגיל, בלי חוט בין הרגליים או חיתול בתחתונים,בלי להלחם על להוציא טמפון כי הוא יבש מידי, בלי להתעצבן ולנסות להחביא.
אגב, טמפון דורש החלפה כל 4-6 שעות. גביעונית אפשר להחליף בוקר וערב ובטוח לישון איתה. כמובן שכל מה שכתבתי פה הוא סובייקטיבי וכל אחת וגופה שלה. 
💕 יש מצב שיקחו כמה מחזורים טובים וכמה גביעוניות עד שתלמדי מה נכון לך, איזו שיטת קיפול והחדרה, איזו גביעונית וכו'. אבל יש את כל צבעי הקשת אז זה דווקא די כיף.

חוץ מהכל ואני בטוחה שהחסרתי, אני מרגישה שאתן לא תבינו את גודל השינוי עד שלא תנסו, אז מה אכפת לכן? אשמח לעזור בכל שלב. תזכרו, כל שינוי יכול לגרור קשיים אבל אם עושים אותו נכון, נרוויח.
מצרפת מדריך שמסביר איך בוחרים גביעונית ואפילו שאלון שתוכלו למלא וללמוד ממנו.
מלבד הגביעונית, תוכלו גם למצוא תחבושות רב פעמיות ליום יום ולימי הווסת, תחקרו, תלמדו. תהיו פתוחות!
הגוף שלנו מדבר, תקשיבו לו. תאהבו ותגעו(!!) ותתחברו.
ישנם אתרים רבים ונהדרים. צאו גם אתן למסע.
מצרפת בתגובות פוסט שמסביר על הנקודות השונות בבחירת גביעונית ושאלון שאפשר למלא, לשלוח ולבל תשובת התאמה! 
אשמח להיות מעודכנת בתהליך, אם עוררתי במישהי משהו. וגם אם אתן לא מתכוונות לקחת מזה כלום הלאה, אולי תשתפו ואוכל להגיע לעוד בחורה או בחור עם רצון להתעורר.

בתמונה, חיוך אמיתי של מוצר משנה חיים, בנהר הנילוס היפייפה שבאתיופיה. וראיתי שזה מציק לאנשים שיש שימוש בשמפו לא ידידותי לסביבה בנהר, במזרח אפריקה אין אופציית בחירה קונים מה שיש בסופר😩
תודה על הקריאה ואהבה לכולן.ם!

x

#{title}

#{text}

#{price}