דלקת עור אלרגית עקב מגע (Contact Dermatitis) המיוחסת לשימוש בתחבושות היגייניות Always
 
 
Erica L. Eason, SM, MDCM, FRCSC; Perle Feldman, BSc, MDCM, CCFP
 
 
 
מטרה: לדווח על קשר קליני בין גירוי של הפות או דלקת עור אלרגית עקב מגע והשימוש בתחבושות היגייניות Always.
מדגם: סדרת מקרים
מקום: מרפאה גינקולוגית במונטריאול.
מטופלים: נשים שהגיעו בין ספטמבר 1991 לבין ספטמבר 1994 עם עקצוצים או צריבה של אזורים שיכולים לבוא במגע עם תחבושת היגיינית (תל הערווה (mons pubis), פני שטח חיצוניים של הפות והפרינאום) המתחילים לפחות יום אחד לאחר תחילת השימוש בתחבושות ולא יותר מ-5 ימים לאחר הפסקת השימוש.
תוצאות: עשרים ושמונה נשים חוו עקצוצים וצריבה בפות, לעתים קרובות בזיקה לפריחה על העור הדומה לדלקת עור אלרגית עקב מגע, של פני השטח של הפות ושל הפרינאום לאחר השימוש בתחבושות היגייניות Always. עשרים ושש דיווחו שהתסמינים נעלמו לאחר שהן הפסיקו להשתמש בסוג זה של תחבושות היגייניות. שבע נשים שלאחר מכן השתמשו שוב באותו סוג דיווחו הישנות של הגירוי בפות.
מסקנה: הממצאים של סדרת מקרים זאת מגלים את תחבושות היגייניות Always כסיבה אפשרית עיקרית של דלקת פות (vulvitis) חוזרת ונשנית. מודעות הרופאים לקשר תאפשר ייעוץ יעיל והקלה למספר רב של נשים הסובלות מ"דלקת הנרתיק (vaginitis) כרונית".
 
 
לפני מספר שנים הבחינה כל אחת מאיתנו במספר מטופלות שהציגו היסטוריה דומה ובלתי רגילה. נשים אלה התלוננו על "דלקות נרתיק" מדי חודש, אולם הבדיקות הקליניות והמיקרוסקופיות שלנו לא גילו שום הוכחה לדלקת הנרתיק. כמה מן הנשים קיבלו טיפול תרופתי אנטי-פטרייתי חוזר במקום אחר, ללא צמצום הופעה חוזרת ונשנית של התסמינים. לכל הנשים היו עקצוצים או צריבה של תל הערווה, השפתיים (labia) והפרינאום אולם לא ריח בהקשר לכך או הפרשה מהנרתיק וללא אדמומיות או התנפחות של השפתיים הפנימיות וחלל הפתח.
 
 
דר. Eason היא פרופסור משנה במחלקה למיילדות וגניקולוגיה ואפידמיולוגיה קלינית, בית החולים הכללי במונטריאול ואוניברסיטת McGill, מונטריאול, קוויבק; ודר. Feldman היא פרופסור משנה במחלקה לרפואה של המשפחה, Sir Mortimer B. Davis – בית החולים היהודי הכללי ואוניברסיטת McGill, מונטריאול, קוויבק.
 
בקשות להדפסות חוזרות יש להפנות אל: Dr. Erica L. Eason, Rm L10-412, Montreal General Hospital, 1650 Cedar Ave, Montreal QC H3G 1A4.
 
 1996 Canadian Medical Association© (טקסט ותקציר)

התסמינים נרגעו לאחר מספר ימים, עם טיפול או בלעדיו. במספר מקרים שמנו לב לפריחה אדמומית חטטית (erythematous papular eruption) על המפשעה, תל הערווה והפרינאום.
   חשדנו היה בכיוון של דלקת עור אלרגית עקב מגע יותר מאשר בכיוון של דלקת פטרייתית של הנרתיק והפות (vulvovaginitis) עקב קנדידה אלביקנס, טריכומונס או חיידקים.1,2 אולם, תשאול אודות החשדות המקובלים – חשיפה לתכשירי בישום או דאודורנטים, דטרגנטים או מרככי כביסה, או שינוי סבון1-3 - לא גילה גורם ברור.
   שני רמזים דרכו את ערנותנו לגבי הקשר בין התסמינים לבין השימוש בתחבושות היגייניות. ראשית, אצל מספר נשים השוליים הברורים של הפריחה בעור התוו את אזור המגע של התחבושת ההיגיינית. אצל נשים שכבר ילדו כפל העור שמכסה את הדגדגן (clitoral hood) וקצות השפתיים הקטנות (labia minora) החורגים מעבר לשפתיים הגדולות (labia majora) הם שהושפעו לעתים קרובות בצורה החמורה ביותר. שנית, התסמינים הופיעו במהלך הווסת או מספר ימים לאחריה, בעוד שדלקת נרתיק חיידקית מופיעה בימים שלפני הווסת ויש הקלת מה במהלך הווסת. כאשר נשאלו הנשים על מותג הטמפונים או התחבושות ההיגייניות שהשתמשו, התשובות שקיבלנו היו זהות: תחבושות היגייניות של Always (Procter & Gamble Inc., טורונטו). שינוי המותג, ללא טיפול ספציפי בגירוי מנע את חזרת התסמינים.
   לא נתקלנו בדלקת פות חודשית הקשורה לווסת אצל נשים המשתמשות בתחבושות היגייניות של מותגים אחרים. מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA ) קיבל מספר דיווחים על תגובות שליליות דומות לתחבושות היגייניות Always. (FDA, Washington Medical Device Report [מהדורת רשימה], יוני 1993). חיפושינו אחר ספרות רפואית העלו שני מקרים של אלרגיה לבושם הנמצא בשימוש בתחבושות היגייניות4,5 אך לא דיווחים על דלקת עור אלרגית עקב מגע או גירוי המשויך לכל מותג מסוים שהוא. שאלנו את העמיתים שלנו, אך הם לא הבחינו בקשר הזה; אולם, אלה אשר זיהו אותו נתקלו בו מספר פעמים, ואחרים דיווחו לנו על מקרים לאחר שהבאנו זאת לתשומת לבם.
   על מנת לתעד בעיה זאת וליידע רופאים על הדיאגנוזה, אנו מציגות סדרה של 28 מקרים של גירוי של הפות המשויך לשימוש בתחבושות היגייניות Always.
 
שיטות
 
סקרנו את הגיליונות של כל הנשים שנבדקו במרפאה גינקולוגית במונטריאול בין ספטמבר 1991 לבין ספטמבר 1994 שהגיעו עם תסמינים המצביעים על דלקת עור אלרגית עקב מגע המיוחסת לשימוש בתחבושות היגייניות. הקריטריונים להכללת מקרים חשודים היו: גירוי או צריבה באזורים שיכולים לבוא במגע עם תחבושת היגיינית (תל הערווה (mons pubis), פני שטח חיצוניים של הפות והפרינאום) והתחלה של תסמינים לפחות יום אחד לאחר תחילת השימוש בתחבושות ולא יותר מ-5 ימים לאחר הפסקת השימוש.
   מטופלות רואיינו בטלפון על ידי הרופא המטפל על מנת להשיג מידע מפורט יותר אודות השימוש הקודם שלהן והשימוש לאחר מכן במוצרים להגנה בתקופת המחזור החודשי, תסמינים מיוחסים, סיבות אפשריות אחרות או גורמי סיכון לדלקת הפות והיבטים רלוונטיים אחרים מההיסטוריה הרפואית. על מנת להעריך את שיעור הנשים מבין מטופלות המרפאה שהשתמשו בתחבושות היגייניות Always ראיינו קבוצת השוואה של נשים מאותה המרפאה, המתאימות מבחינת תאריך הביקור במרפאה, גילן בגבולות של 5 שנים, מצב ההפנייה שלהם והסיבה לשימוש במוצרי היגיינה (לדוגמה, ווסת, בריחת שתן או הפרשות).
 
תוצאות
 
שלושים וארבע נשים עמדו בקריטריונים של התבחינים, וכולן השתמשו בתחבושות היגייניות Always. לאחר הראיונות הוצאו מן המניין חמש נשים עקב מציאותם בו-זמנית של תנאים כרוניים של הפות או הנרתיק (שלבקת (herpes) חוזרת ונשנית, אלרגיות עור מקומיות ידועות ומשגל מכאיב (introital dyspareunia)). התסמינים פחתו לאחר שהן הפסיקו להשתמש בתחבושות Always, אולם הוצאנו אותן מן המניין בגלל הגורמים המבלבלים של דלקת הפות. אישה נוספת הוצאה מן המניין כיוון ששימוש מאוחר יותר בתחבושות Always נסבל היטב.
גיל 28 הנשים הנותרות נע בין 20 ל- 64 (חציון 32 שנים). עשרים ושתיים נשים השתמשו בתחבושות ההיגייניות בתקופת הווסת בלבד; ארבעת הנותרות השתמשו בהן מדי יום. הנשים נשאלו על שיטות להגנה בזמן הווסת, שימוש בתחבושות היגייניות מסיבות אחרות ואירועים של גירויים או צריבה ווסתיים או לאחר הווסת בפות במהלך 6 חודשים לפני המקרה המדווח. שלש עשרה נשים חוו תסמינים עם החשיפה הראשונה למוצר, התגובות של האחרות התפתחו רק לאחר חשיפה חוזרת. התסמינים שחזרו על עצמם היו אופייניים: ל- 19 מהנשים היו ארבעה מקרים או יותר של התסמינים, ול- 8 מתוך 20 הנשים שהשתמשו במוצר לפחות 6 חודשים היו תסמינים מדי חודש במהלך אותה תקופה. התסמינים הופיעו 1 עד 9 ימים (חציון 3 ימים; טווח בינרבעוני [IQR] 2 עד 4 ימים) לאחר תחילת השימוש בתחבושות ההיגייניות במהלך כל ווסת ונמשך חציון של 4.5 ימים (IQR 4 עד 7 ימים). ארבעת הנשים אשר השתמשו בתחבושות מדי יום סבלו מגירוי תמידי. מ- 28 הנשים סבלו 13 גם מפריחה אדמומית חטטית (erythematous papular eruption).
   התסמינים לא נעלמו מיד עם הפסקת השימוש בתחבושות ההיגייניות; ליתר דיוק, הגירוי והצריבה נמשכו חציון של 3 ימים (IQR 2 עד 5 ימים) לאחר מכן. אצל שש מהנשים התסמינים התחילו יום אחד או יומיים לאחר הפסקת השימוש בתחבושות. כל הנשים חוו  בשלוש הזדמנויות לפחות גירוי וצריבה  של הפות רק לאחר הווסת .
   לפני הביקור הראשון אף אחת מהנשים לא זיהתה את התחבושות ההיגייניות כגורם אפשרי לתסמינים שלה: רובן דיווחו על "דלקת הנרתיק מדי חודש". הודענו למטופלות בתום הביקור הראשון על הגורם האפשרי לתסמינים שלהן וייעצנו להם להשעות את השימוש במוצר. עשרים ושלש מתוך 28 הנשים עברו למוצר אחר למשך שלשת החודשים הבאים ולא סבלו יותר מגירוי בפות. שלש נשים המשיכו להשתמש בתחבושות Always וסבלו מהופעה חוזרת של הגירוי בכל ווסת עד אשר הפסיקו את השימוש בהן, ומיד לאחר מכן התסמינים נעלמו. אישה אחת המשיכה להשתמש בתחבושות Always במשך 3 חודשים לאחר הביקור הראשון ללא בעיה, אולם כאשר היא השתמשה בהן שוב לאחר מכן היא סבלה מגירוי. אישה אחרת  לא יכלה להיזכר אם היו לה גירויים חוזרים ונשנים במהלך 3 החודשים לאחר שהחליפה מותג, אולם לאחר מכן היא השתמשה שוב בתחבושות Always וסבלה מגירוי. שבע נשים השתמשו שוב מאוחר יותר בתחבושות Always וסבלו מגירוי וצריבה חוזרים של הפות.
  5 מתוך 28 הנשים סבלו מ- קנדידה אלביקנס או דלקת נרתיק בקטריאלית בעת הביקור הראשון. למרות שלנשים אלה היה גורם חיידקי פוטנציאלי לדלקת הפות, התמונה הקלינית הייתה זאת של דלקת עור אלרגית עקב מגע או חשיפה לגירוי. לכל החמש היו לפחות 3 חודשים של גירוי ווסתי או לאחר הווסת בלבד. תסמינים מחזוריים המשיכו אצל אחת מחמשת המטופלות לאחר טיפול נגד קנדידה ונפתרו רק לאחר שהשימוש בתחבושות Always הופסק.
   רק אחת מתוך 28 הנשים דיווחה על שימוש בתחבושות מבושמות, 7 היו בספק עם הן היו מבושמות. אף אחת מהן לא השתמשה באבקת טלק, תרסיס להיגיינה נשית או שטיפות נרתיק. אף אחת מהן לא החליפה לאחרונה סוג של סבון, אבקת כביסה או מרכך כביסה. אף אחת מהן לא סבלה מ-ילפת טרשתית (lichen sclerosis) או מהיפרפלזיה אפיתליאלית של הפות (vulvar epithelial hyperplasia). לשלש מהן הייתה היסטוריה של אקזמה או פסוריאזיס לא של הפות אך לא הייתה להן מחלה פעילה בזמן הביקור הראשון. אף אחת מהנשים לא השתמשה בתרופות של הפות או של הנרתיק כאשר הגירוי התחיל. לשש מהנשים הייתה היסטוריה של דלקת עור אלרגית עקב מגע אך לא באזור הפות, ולחמש נשים הייתה היסטוריה של תופעות עור הקשורות לאלרגיה לתרופה. אף אחת מהמטופלות לא סבלה מסוכרת. התסמינים של הפות לא היו קשורים להשמנת יתר; חציון מדד מסת הגוף היה 22.8 (IQR 20.9 עד 24.3), וזה בגבולות התקין. אף אחת מהנשים לא השתמשה בקוטלי זרע, חמש היו חשופות לקונדומים ללא גירוי כתוצאה מכך.
   בקבוצת ההשוואה של 29 מטופלות מאותה המרפאה, 8 (28%) השתמשו בתחבושות Always; 1 דיווחה שהן גרמו גירוי של הפות אולם היא אוהבת את צורת ה"כנפיים".  אחת עשרה (38%) השתמשו בסוג אחר של תחבושות, ו- 10 (34%) השתמשו בטמפונים.
 
דיון
 
התמונה הקלינית של דלקת פות ווסתית ולאחר הווסת, המתוארת על ידי כמה מן המטופלות כ"דלקות שמרים חוזרות" או "דלקת פות כרונית", הייתה תמיד מקושרת לאותו הסוג של תחבושת היגיינית. לא סביר להניח שזה היה אירוע מקרי; נתח השוק הקנדי של תחבושות Always בשנת 1993 היה כ- 30% (משרד המידע לצרכן באונטריו, Procter  & Gamble, טורונטו: מידע שלא פורסם), ושיעור הנשים בקבוצת ההשוואה שהשתמשו בסוג זה היה 28%.
   למרות הדפוס המדהים למדי של הישנות המקרים, אף אחת מהנשים בקבוצת המחקר לא קישרה בין התחבושות ההיגייניות שלה והגירוי. מספר קטן של רופאים מודעים לבעיה אפשרית זאת עם התחבושות של Always, למרות שעמיתים מאז שהזהרנו אותם איששו את התצפיות שלנו. אנחנו חושדות שתגובה זאת שהיא יחסית נפוצה לא אובחנה ממספר סיבות. לפי ניסיוננו, זה לא תמיד קרה עם השימוש הראשוני במוצר או מיד עם החשיפה, והתסמינים נטו להתמיד ולהחמיר לאחר שהאישה הפסיקה להשתמש בתחבושות. במספר מקרים התסמינים התחילו לאחר תום הווסת. אם טועים לחשוב שדלקת העור היא קנדידה של דלקת הפות, שהיא דומה בתופעות שלה אך לא בפריסה שלה, הפיתרון שלה בחפיפה עם טיפול אנטי-פטרייתי עלול להטעות את המטופלת ואת הרופא שלה להאמין שזה היה זיהום שמרים. ואכן, ראינו מספר מטופלות שטופלו עקב "הישנות חודשית של זיהום שמרים" שנפתר לאחר האבחון הנכון.
   רופאים בדרך כלל אינם מודעים לאפשרות שתחבושות היגייניות שאינן מבושמות יכולות לגרום לדלקת עור אלרגית עקב מגע. למרות שפינקוס3 ואחרים6-8 הזכירו את האפשרות של אלרגיה לגומי או לבשמים הנמצאים בשימוש במוצרים היגייניים, דלקת עור אלרגית עקב מגע עם תחבושות היגייניות אינה מוזכרת במרבית ספרי הלימוד של גינקולוגיה ודרמטולוגיה או במאמרים על מחלות של הפות.1,3,7,9 מאחר שכמעט כל הנשים במחקר שלנו השתמשו בתחבושות שאינן מבושמות, הגורם לתסמינים שלהן היה כנראה שונה מאשר במקרים עליהם דווח בעבר – גורם לגירוי יותר מאשר אלרגי.
   רבות מהמטופלות שלנו מעדיפות את התחבושות ההיגייניות של Always בגלל האורך שלהן, ה"כנפיים" המגנות על הלבנים והספיגה של הדם מפני השטח דרך האריג הפלסטי Dry Weave. אריג פלסטי זה, אשר מונח ישירות במגע עם העור עלול לשפשף ולגרום אצל מספר נשים לדלקת עור כתוצאה מגירוי. אולם, העיתוי ומשך התסמינים מעיד על תגובה אלרגית למספר מרכיבים של התחבושת ההיגיינית. מהמחקר שלנו איננו יכולות לקבוע האם התגובות היו ביסודו של דבר של דלקת עור עקב מגע כתוצאה מגירוי או אלרגית. חקירה מעמיקה יותר, כולל מבחן טלאי למרכיבים שונים של תחבושות Always, שמטרתה להבהיר את המנגנון האחראי על דלקת הפות, נמצאת עכשיו בתהליך.
   על שאלות מסוימות הקשורות לתסמונת לא ניתן לענות במסגרת סדרת מקרים. לא ניתן לזהות את ספקטרום החומרה והשכיחות, מאחר שנשים המאבחנות את הבעיה בעצמן פשוט יחליפו למוצר אחר בלי להתייעץ עם הרופא שלהן, ושיעור הנשים המשתמשות בתחבושות Always  ואשר סבלו מגירוי בפות לא ניתן להערכה.
Hanke-Baier ושותפים10 אבחנו גירוי עורי מ- Always Excel Plus ורפידה היגיינית אחרת אצל 256 נשים ודווחו על "עד פריחה עורית (erythema) מתונה" של אזור המגע במשך מחזור הווסת אך לא סיפקו נתונים או אנליזה לפי סוג הרפידה. כיוון שהגדרת המקרה שלנו כללה שימוש ב- Always, לא יכולנו לקבוע את שיעור המקרים של דלקת הפות במהלך הווסת או לאחריה המשויכת למותג זה. אולם, החידוש במדגם זה דחף אותנו לאבחנה, ולפי ניסיוננו דלקת הפות יוחסה כמעט בכל המקרים לשימוש במוצר זה.
   הממצאים שלנו מגלים גורם עיקרי אפשרי לדלקת פות חוזרת שעד היום לא הבחינו בו. עקב השימוש הנרחב בתחבושות היגייניות Always בקנדה, מודעות הרופאים לקשר תאפשר ייעוץ אפקטיבי והקלה למספר רב של נשים הסובלות מ"דלקת פות כרונית".
 
סימוכין
 
  1. Hewitt J., Pelisse M., Paniel B: Diseases of the Vulva, McGraw Hill, London, England, 1991: 29-32, 49-51.
  2. Kase NC, Weingold AB, Gershenson DM: Principles and Practice of Clinical Gynecology, 2nd ed, Churchill Livingstone, New York, 1990: 583-586.
  3. Pincus SH: Vulvar dermatoses and pruritis vulvae. [review] Dermatol Clin 1992, 10: 297-308
  4. Larsen WG: Sanitary napkins dermatitis due to the perfume. Arch Dermatol 1979` 115` 363
  5. Sterry W, Schmoll M: Contact urticaria and dermatitis from self-adhesive pads. Contact Dermatitis 1985` 13: 284-285
  6. Maiback HI, Dannaker CJ, Lahti A; Contact skin allergy. In Middleton E Jr, Reed CE, Ellis EF et al (eds): Allergy, Principles and Practice, 4th ed, Mosby, St Louis, 1993: 1605-1648
  7. Wilkinson JD, Rycroft RJG, Contact dermatitis. In Champion RH, Burton JL, Ebling FJG (eds): Rook/Wilkinson/Ebling Textbook of Dermatology, 5th ed, Blackwell Scientific Publications, Oxford, England, 1992: 611-716
  8. Ridley CM: The Valva, Churchill Livingstone, Edinburgh, 1988
  9. Jones HW, Wentz AC, Burnett LS: Novak's Textbook of Gynecology, 11th ed, Williams & Wilkins, Baltimore, 1988
  10. Hanke-Baier P, Johannigmann J, Levin R et al: Evaluation of vaginal and perineal area during the use of external sanitary protection throughout the menstrual cycle, Acta Obslet Gynecol Scand 1994: 73; 486-491
  
מכתבים
 
הוראות לכותבים: רק מכתבים המוגשים באמצעות הדואר, שליח או דואר אלקטרוני (לא בפקס) ואינם חורגים מ-450 מילים ייבחנו לפרסום. מכתבים המתייחסים למאמרים ב- CMAJ מהתקופה האחרונה חייבים להתקבל תוך חודשיים מפרסום המאמר המיוחס. מכתבים שיישלחו בדואר או על ידי שליח חייבים להיות מוגשים עם העתק ומודפסים בהדפסת איכות וללא ריווח פרופורציונאלי. מכתבים הנשלחים בדואר אלקטרוני יש למען אל pubs@cma.ca, ולציין בשורת הנושא "מכתב לעורך CMAJ " ולציין את מספרי הטלפון והפקס של הכותב או הכותבים. במקביל יש לשלוח בפקס או בדואר העתק חתום . מכתבים הנשלחים בדואר אלקטרוני מתפרסמים ב- CMAJ מקוון (http://www.cma.ca/journals/cmaj) לפני שהם מופיעים בדפוס. במכתבים לא ישכפלו חומר שהוגש במקום אחר או התפרסם כבר. CMAJ מתכתב רק עם כותבים של מכתבים שהתקבלו ואושרו. מכתבים שנידחו מושמדים, ומכתבים שאושרו כפופים לעריכה ולצמצום.
 
 
תחבושות היגייניות Always: דיווחים נוספים ותגובת יצרן
 
הערכתי נתונה לדר. Erica L. Eason ולדר. Perle Feldman ("דלקת עור אלרגית עקב מגע המיוחסת לשימוש בתחבושות היגייניות Always", Can Med Assoc J 1996` 154;1173-6 ) אשר נתנו תיקוף להתרשמות האמפירית שלי לקשר בין השימוש בתחבושות היגייניות Always לבין דלקת הפות.
   תופעה זאת הובאה לראשונה לתשומת לבי לפני מספר שנים כאשר קרובת משפחה דיווחה גרד חזק בפות (pruritus vulvae) תוך מספר שעות משימוש במוצר של Always אשר קיבלה כדוגמה חינם באמצעות הדואר.
   חמוש במודעות זאת, תשאלתי לאחר מכן כל מטופלת שהגיעה למרפאתי שהתלוננה על גרד חזק בפות וגליתי קשר בין השימוש במוצר זה ודלקת עור אלרגית כתוצאה ממגע. הניסיון חיזק את ההתרשמות הראשונית שלי עד כדי כך שהשאלה הראשונה ששאלתי מטופלות שהגיעו עם תלונה זאת "איזה סוג את משתמשת?".
   חלקתי הבחנה זאת עם מספר עמיתים אשר אימתו אותו קשר במרפאות שלהם.
   למרות שגרד חזק בפות אינו מהווה איום בריאותי חמור, הוא אכן תלונה שכיחה ומטרידה. יש להעריך כל אסטרטגיה המיועדת לטיפול בו. מחקרים נוספים לחיפוש אחר קשר אפשרי עם השימוש בתחבושות Always הוא רצוי.
 
N.L. Harris, MD, CCFP
Orillia, Ont.
 
קראתי בעניין רב את המאמר על תחבושות היגייניות Always. אנחנו ברפואת משפחה כבר למעלה מ- 10 שנים. הסתבר לנו בשנים האחרונות שרוב הנשים המגיעות עם תלונות על הפרשות חוזרות מהנרתיק וגירוי בפות למעשה אינן סובלות מ"זיהום שמרים" הידוע, ושנשים אלה משתמשות בתחבושות היגייניות Always. למעשה, בסופו של דבר נשים רבות מגיעות לכך שהן משתמשות בתחבושות מדי יום עקב הפרשות מהנרתיק.
   רבות אחרות נוהגות בהיגיינה מוגזמת של סבון על הפות. השימוש בסבון ישירות על הפות אינו מומלץ. אנחנו ממליצים במקום זאת שימוש בג'ל Spectro ללא בושם (פוליסילוקסאן צלולוז קומפלקס, SpectroPharm, Doval, Que.), וכתוצאה מכך חוו הנשים שיפור רב. בעיה נוספת שנתקלים בה לעיתים קרובות היא שנשים צעירות בגיל ההתבגרות עדיין דבקות במנהג של שינה כשהן לבושות בתחתונים.
   גורמים רבים אחרים יכולים לתרום לבעיה, לכן אספנו רשימת הצעות שאנו משתמשים בה בזמן ההערכה של מטופלות עם גירוי בנרתיק. הרשימה מכילה מידע וייעוץ למטופלות על השפעות של סבונים, קרמים ומשחות, תרחיצים, טמפונים, תחבושות היגייניות, מגנים תחתונים, לבוש, חום, גורמי גירוי אחרים וקיום יחסי מין כמו גם על טיפולים לגירוי בנרתיק. רשימה זאת הוכיחה את עצמה כמועילה מאד. אנחנו נותנים אותה לנשים הסובלות מגירוי בנרתיק ומעודדים אותן לשמור עליה ולהתייחס אליה אם הבעיות יחזרו על עצמן. כתוצאה, למעט מאד מתוך נשים אלה יש תסמינים מתמידים. הרשימה זכתה להערכה מצד העמיתים שלנו, רופאי משפחה כמו גם גינקולוגים. ניתן להשיגה באנגלית ובצרפתית מ:
Dr. Vicent Nadon, University of Ottawa Health Services, 300-100 Marie Curie Priv., Ottawa ON KIN 6N5` טל. 613 564-3950 , פקס. 613 564-6627.
 
Vincent Nadon, MD, CCFP
שירותי הרפואה של אוניב' אוטווה
אוטווה, אונט.
Isabelle Labrie, MD
CLSC Grande Riviere
קליניקה לצעירים
איילמר, קוויבק
 
[היצרן משיב]
 
אנחנו מעריכים ומקדמים בברכה היזון חוזר מרופאים ושמחים שניתנה לנו הזדמנות זאת להשיב.
   מאז הכנסתה לשוק לפני למעלה מ- 12 שנים הייתה Always בשימוש לשביעות רצונן המלאה של מיליוני נשים ברחבי העולם. במהלך תקופה זאת לא ראינו כל הוכחה לגירוי של הפות שהוא ייחודי לאיזשהו מוצר של היגיינה נשית. יתר על כן, מעל 1500 נשים נטלו חלק ב- 15 מחקרים קליניים בטרם שיווק בצפון אמריקה ובאירופה בהם הערכנו ספציפית גירוי של השפתיים הגדולות והקטנות, תל הערווה, פרוזדור הנרתיק והפרינאום כמו גם גירוי כללי של הירך העליונה. לא איתרנו כל עליה בסיכון (בין אם בשכיחות או בחומרה) לגירוי כתוצאה ממוצרי Always בהשוואה למוצרים אחרים בשוק. מחקרים אלה היו כרוכים במדגמים עיוורים ובבדיקות רפואיות שנערכו  על ידי גינקולוגים ודרמטולוגים בלתי תלויים.
   מחקרים אלה ואחרים שנערכו במשך השנים הראו שניתן לאבחן רמת בסיס נמוכה של גירוי של הפות בזמן מחזור הווסת ובזמנים אחרים, ללא תלות במוצר להגנה נשית שבשימוש. התוצאה יכולה להיות דיווחים אנקדוטיים על תסמינים המשויכים לכל סוג הנמצא בשוק. מאחר ש- Always היא מובילת השוק בקנדה, אין זה מפתיע שבמספרים מוחלטים, יותר נשים עשויות לייחס תסמינים ל- Always יותר מאשר מותגים אחרים.
   הבחנה חשובה שנעשתה על ידי דר. Eason ודר. Feldman ועלתה מתוך דיון זה היא שגירוי של הפות (vulvar irritation) או דלקת עור כתוצאה מגירוי (irritant dermatitis) מאובחנות לפעמים כדלקת של הפות והנרתיק (Vulvo-vaginitis). ציינו זאת גם בסקירה שלנו של עבודה שפורסמה, ואנחנו מעודדים את השימוש במונחים המדויקים יותר בספרות על מנת למנוע בלבול.
   אנחנו יכולים להבטיח לרופאים, שכיצרני Always, אנחנו מנהלים תוכניות קליניות מתמשכות על מנת לאשר את קבילות  המוצר ועל מנת להשיג שיפורים נוספים. היזון חוזר מרופאים מתקבל בברכה והוא חלק חשוב מהתהליך.
 
P. Hanke-Baier, DrPhilNet
מנהל
טוקסיקולוגיה קלינית
Procter & Gamble אירופה, המזרח התיכון ואפריקה
W.M. Lafranconi, PhD, DABT
מנהל
טוקסיקולוגיה קלינית
Procter & Gamble
סינסינטי, אוהיו
D.P. MacKenzie, MD, CCBOM
מנהל רפואי
Procter & Gamble
טורונטו, אונט.
  
 
 
x

#{title}

#{text}

#{price}