רצפת האגן - נעים לכיר, מאת: מיכל שוהם

רצפת האגן הינה מבנה אנטומי ערסלי של שרירים הסובבים את הפתחים בגופינו, בקרקעית האגן.  תפקידי רצפת האגן הם מורכבים וחשובים :
1. שליטה על הסוגרים.
2. ‏תמיכה באיברי האגן (שלפוחית, אברי הגניטליה, וחלחולת).
3. ‏תפקוד מיני.
4. ‏תרומה למערכת היציבתית. 
         
שרירי רצפת האגן שולטים על פתיחה וסגירה של הסוגרים ע"י פעולה מסונכרנת וקוארדנטיבית של כיווץ והרפייה.
מבחינה אנטומית לשרירי רצפת האגן קשר לשרירי הבטן המהווים תמיכה קדמית לגוו, וכן לשרירי הגב התחתון והמייצבים של האגן העמוקים, כלומר כח ותפקוד תקין של מערכת זו תורמים למערכת היציבתית להיות ערה ותומכת. כמוכן, מערכת שרירים זו מהווה תמיכה דינמית אקטיבית לאברי האגן (שלפוחית השתן, רחם וחלחולת), וכמובן לכל האיברים הפנימיים המונחים מעליהם גם כן.

עם הגיל נוצרת היחלשות של מערכת שרירי רצפת האגן ושל הרצועות (ליגמנטים) והרקמות הרכות המעגנות את אברי האגן . שינויים בהיסטולוגיה של הרקמות הרכות בגוף, הריונות ובייחוד לידה מבכירה נרתיקית, שינויים במשקל הגוף, שינויים בכושר הגופני הכללי, שינויים הורמונליים במחזורי חיי האישה (הריונות,לידות, גיל מעבר)-  כל אלו ועוד תורמים לשינויים ביו-מכאניים ולחולשה של רצפת האגן. כאשר קיימת חולשה בשרירי רצפת האגן, ולעיתים רבות יחד עם שינוי אנטומי במנח האיברים המונחים עליה (קרי "צניחות" או organ prolapse) , נשים רבות עלולות לחוות קושי בשליטה על השתן ו/או דליפות של שתן בעיקר במצבי העלאת לחץ תוך בטני . שיעול, עיטוש, צחוק או הרמת חפץ כבד, הינם ארועים בהם הלחץ התוך בטני גדל ויחד איתו העומס על הרקמות הרכות והאיברים הפנימיים בקרקעית האגן. 

נשים אלו לרוב תרגשנה בטוחות יותר ללבוש מגני תחתון על מנת להתמודד עם הדליפה באופן הגייני במסגרת השגרה או ההמצאות מחוץ לבית.
רצוי ומומלץ לחנך את האוכלוסיה הנשית לשימוש במוצרי הגיינה טבעיים ולא סינטטיים. שימוש בתחבושות ומוצרי הגיינה אלו עשויים לגרום למחלות עוריות במבוא העריה, לדלקות, לגירויים וגרד.

שימוש בבדים טבעיים מכותנה מלאה, ללא צבע, וללא חומרים סינטטיים או מבשמים מקל משמעותית תופעות של גרד, רגישות בעור,תחושות עקצוץ וכיו"ב שלא בהכרח נמצא להם הסבר ברור. שימוש קבוע כשגרה במוצרי הגיינה "נושמים" וטבעיים מהווה מניעה של תופעות אלו בעיקר אצל נשים עם רגישות גבוהה בעור, ובוודאי אצל נשים הדולפות שתן.

תפקוד מיני תקין מושפע אף הוא ממצבה הפיזיולוגי של רצפת האגן.
באגן הנשי הנרתיק הינו  הפתח המרכזי מבין פתחי האגן, כלומר באמצע בין הפתח הקדמי של השופכה (שתן), לבין הפתח האחורי של הרקטום (צואה).
מבנה הפות משתנה בין אישה לאישה, ומורכב משפתיים גדולות, שפתיים קטנות, בלוטות, ודגדגן.

הנאה מינית- קשורה לגירוי של הדגדגן, אשר הינו איבר זקיפי (כלומר הוא מתנפח ומזדקף בעת עוררות מינית), כך שנשים רבות מגיעות לעוררות מינית ולתחושת אורגזמה דווקא מגירוי חיצוני של הדגדגן ולא בהכרח כפי שנהוג לחשוב – ע"י גירוי נקודה על הדופן העליונה של הנרתיק (נקודת הג'י). כמו כן, הנאה מינית קשורה לתהליכים  קורטיקליים מורכבים, בהם רב הנסתר על הגלוי.
בנוסף, שליטה נכונה וקואורדינציה של  שרירי רצפת אגן , עשויה לתרום להגעה קלה יותר לאורגזמה. כלומר, כאשר מתרגלים נכון את שרירי רצפת האגן עשויים להשפיע על מידת ההנאה המינית, גם בשל השיפור העצבי וסקולרי, אך גם בשל העמקת החיבור הגופני והקשר אל הגוף מעצם "ההתעסקות" בתרגול.
ההנאה המינית קשורה מאוד גם בהיבטים פסיכולוגיים, רגשיים, ומושפעת מאוסף חוויות שצבורות ואסופות בנפש האישה בתקשורת ובטיב היחסים הזוגיים.
יובש נרתיקי, ירידה באיכות הרקמות סביב מנופאוזה ולידה, או שנויים הרומונליים אחרים- עשוים להשפיע לרעה על מידת החשק המיני (לבידו) ומכאן על התפקוד וההנאה המינית.

שיקום רצפת האגן, הוא תחום התמחות במקצוע הפיזיותרפיה , אשר נותן מענה לשיפור איכות החיים.
השירות ניתן במכוני הפיזיותרפיה בקופות החולים, וכן במרפאות פרטיות (בכל מקרה בהפניית רופא משפחה/נשים).
 
המטפלים הינם פיזיותרפיסטים מוסמכים אשר עברו הכשרה מיוחדת בתחום.
לאחר תשאול מעמיק, תוך ראייה הוליסטית של סגנון החיים וההרגלים של המטופלת, היציבה והפרופיל הרפואי שלה,  מתבצעים אבחון ובדיקה גופנית, הכוללים הערכה של מנח האיברים וכח השרירים באגן.
מזמינה אותך, כל אישה באשר את, להגיע לאבחון והערכה ולקבל כלים לשיקום ולמניעה של תופעות העשויות להופיע בהקשר לפתחים באגן.

ליקויים נוספים רלוונטיים לשיקום רצפת האגן:
1. דליפות צואה
2. ‏עצירויות, טחורים ופיסורה
3. ‏צניחות של אברי האגן
4. ‏כאבים וקשיים בקיום יחסי מין (vaginismus)
5. ‏כאבים אגניים (כאב בעצם הזנב, בעצם החיק)
6. ‏היפרדות של שרירי הבטן (diastesis recti)
7. שלפוחית רגיזה
8. כאבים סביב צלקת קיסרית או אפיזוטומיה
ועוד.


מיכל שוהם
פיזיותרפיסטית לרצפת האגן
054-5711805
מכבי שירותי בריאות, אור-יהודה
קליניקה פרטית ביהוד מונוסון
 
 
x

#{title}

#{text}

#{price}